Работата по проекти предлага редица предимства за учениците от начален етап на обучение:
Развитие на критично и творческо мислене – учениците се учат да анализират информация, да правят изводи и да търсят решения.
Формиране на умения за работа в екип – при групови проекти децата се учат да си сътрудничат, да разпределят задачи и да изслушват чужди мнения.
Подобряване на комуникационните умения – представянето на проектите пред класа стимулира увереността и умението за ясно изразяване на идеи.
Усвояване на дигитални компетентности – използването на технологии като презентации и онлайн ресурси подпомага работата по проектите.
Повишена мотивация за учене – учениците са по-ангажирани и заинтересовани, когато сами избират и разработват теми, които ги вълнуват.
Учат, като сами „правят“ знанието.
За да се подпомогне и осигури процеса е необходимо предварително да се зададат критерии, които са опора и ключови за учениците:
Съдържание – доколко проектът е задълбочен и добре структуриран.
Изработване- достъпен, ясен за възрастовата група
Дигитални умения- обработка и представяне на информацията и снимките
Креативност – оригиналност и интересен начин на представяне.
Презентационни умения – ясност на изказа, увереност и комуникация с аудиторията.
Екипна работа – ефективност на взаимодействието между учениците.
През всички тези етапи преминахме с учениците от 4 Г клас и началото беше още във втори клас. Тогава активно се включиха и родителите. Но в процеса на работа учениците ставаха все по- уверени и мотивирани, а в четвърти клас учебната програма изисква работа по проекти. Разбира се крайният продукт е различен за всеки- презентация, доклад, постер, рисунка. Но голяма част от учениците вече представят презентация и това правят с удоволствие и лекота.
Учениците с интерес се включват в проучването на природни обекти. В началото станаха експерти по водни обитатели, дишащи с бели дробове. Те направиха проучване за морските обитатели, които имат бели дробове, но въпреки това могат да останат под вода много дълго време. Голяма част от учениците все по- уверено посягат към мишката на компютъра и самостоятелно подготвят атрактивни презентации. Натрупаха доста опит и превръщат своите проекти в истинско забавление.
Проучват информация, анализират я, правят успешен подбор и поднасят много интересни факти за водните обитатели. Избират най- красивите картини и ги представят, като изработват макети, постери, презентации.
Забавлявахме се с научни факти за Космоса и Земята включени в презентации и постери. Станислав, Георги, Иван и Самуил създадоха „Космическа математика“ и обединиха знанията за планетите и любимата математика, задаваха забавни задачи и отговорите им ни водеха към знания за Космоса. То сега всички се надпреварват да поднасят забавни факти за това как се хранят и дишат водните обитатели, колко често излизат на повърхността на водата, за да си поемат въздух, какви приспособления имат за по-дълго задържане под водата и още много забавни факти. Косатки, китове, делфини, морски костенурки, двойнодишащи риби, морска крава оживяха в презентациите и докладите на учениците.
Но това не е всичко! Като истински учители в края на презентацията водните обитатели питат: „ Хайде да видим какво научихте за мен? И тогава започва голямото забавление, но и проверка колко внимателно слушат и научават нови интересни факти.
Всъщност, така започна всичко, но после представиха нови творения за животни, които снасят яйца и отново в надпревара кой ще открие по- непозната и интересна информация и ще я представи по забавен и нов начин. И така всеки ден, всяко дете, водено от любопитство и откривателски дух се превръща в творец на своето знание. Красиви пеперуди, щъркели, пингвини, паяци, игуани, ягуар, ленивец и дори маймуни, хлебарки и слон завладяха класната ни стая. А учениците ставаха все по-добри във всяка част на обучителния процес.
Ключовите умения за създаване на проекти са важни за бъдещия успех. Прилагайте стратегиите и насърчавайте учениците да се развиват и да учат като се забавляват и откриват!